U župi Vinica, koja se nalazi u jugozapadnom dijelu Općine Tomislavgrad, na samoj tromeđi Dalmacije, Bosne i Hercegovine, u subotu 7. kolovoza proslavljen je Dan viničkog zajedništva.
Taj dan u Vinici se obilježava već treću godinu, nakon što je izgrađen spomenik svim Hrvatima iz župe Vinice koji su poginuli u raznim povijesnim razdobljima i ratovima za hrvatsku državu i slobodu ( za 162 žrtve Drugoga svjetskog rata i 15 žrtava Domovinskog rata). Toga dana viničani se prisjećaju svih poginulih i svih pokojnika, kao i svih živih Hrvata koji su potekli iz ove velebne kolijevke hrvatskoga naroda gdje god da se nalazili: od Vinice, zatim preko dijelova BiH, Hrvatske, Europe i do na kraj svijeta.
Prije početka misnog slavlja, iz stare crkve na groblju krenula je procesija uz pjevanje litanija do spomenika braniteljima. Prije mise položeno je cvijeće i zapaljene svijeće kod središnjeg spomenika hrvatskih braniteljima na Trgu hrvatskih branitelja.
Svečano misno slavlje predvodio je don Joko Blažević, uz koncelebraciju viničkog župnika don Ilije Drmića i više svećenika. Na misi je pjevao Veliki mješoviti župni zbor iz susjedne župe pod ravnanjem don Gordana Božića.
U svom obraćanju okupljenim vjernicima vinički župnik don Ilija Drmić osvrnuo se na brojna ostvarenja u proteklom razdoblju. Pozvao je sve okupljene i odseljene na stvarno i duhovno zajedništvo i daljnju potporu, kako bi zajedničkim silama doprinosili daljnjem razvoju svoje župe i svoga kraja.
Nakon mise uslijedilo je otvorenje i blagoslov igrališta župe i Mjesne zajednice Vinica na kojem je odigrana i prva nogometna revijalna utakmica. Za tu prigodu priređena je i izložba predmeta iz Zavičajnog muzeja, kao i izložba sakralnih slika i kipova više autora, nakon čega je nastavljeno druženje okupljenih vjernika uz prigodan domjenak.
Ovo slavlje, na kojem je nazočilo 400-tinjak vjernika, uveličao je i načelnik općine Tomislavgrad Ivan Vukadin.
VINICA - Župa Rođenja Marijina u Vinici proslavila je 7. kolovoza Dan viničkoga zajedništva svečanim euharistijskim slavljem kojemu je predsjedao vinjanski župnik don Joko Blažević, inače rođen u zaseoku Blaževići, koji je do 1997. god. pripadao Vinici, a otada Rašeljkama, a u koncelebraciji su bili don Ante i don Dražen Kutleša, don Mijo Klarić, don Marko Lukač, o. Dominik Magdalenić, don Gordan Božić i župnik don Ilija Drmić. Svećenici su došli iz stare crkve pjevajući Gospine litanije u procesiji s ministrantima i čitačima do spomenika žrtvama ratova s Oltarom života. Nakon toga uslijedilo je polaganje vijenca i stavljanje svijeća ispred ploče na kojoj su uklesana imena poginulih u Drugom svjetskom ratu i Domovinskom ratu, a potom su pročitana njihova imena. Obavivši taj čin sjećanja, don Ilija je pozdravio sve prisutne svećenike, župljane i vjernike koji su se sabrali iz raznih krajeva u svoj rodni zavičaj, kao i sve ostale goste i hodočasnike. Između ostaloga rekao je: “Prije dvije godine otpočeli smo misna slavlja na ovome mjestu, Trgu hrvatskih branitelja, kada smo blagoslovili ovaj spomenik s Oltarom života, a potom smo prošle godine, kao sjećanje na taj dan blagoslova spomenika našim poginulima u raznim ratovima za hrvatsku slobodu, odlučili svake godine ubuduće slaviti u ovome terminu Dan viničkoga zajedništva, tj. dan povezanosti naših pokojnika u svima našim grobljima i gdje god da su pokopani, zatim našega zajedništva vjernika ovdje u župi i odseljenika diljem BiH, Hrvatske, Europe i svijeta. Kad kažemo Dan viničkoga zajedništva, onda mislimo na zajedništvo ovih naših sela: Zavelima, Vinice, Pasiči, Mijakova Polja, Zaljuti i Rošnjača, svih onih koji još žive u tim selima sa svim zaseocima i koji se navraćaju u ta sela, te onih koji nose u srcu ta sela a odselili su se negdje blizu ili negdje daleko.” U svojoj propovijedi don Joko je govorio također o toj činjenici sabiranja u zavičajnu župu odseljenih i diljem svijeta raspršenih Hrvata, te je sve potaknuo da po uzoru na Gospu njeguju svoje zajedništvo s Bogom, a ono se ostvaruje kroz molitvu, i to molitvu krunice u kojoj se razmatraju velika djela Boga Oca, Boga Sin i Boga Duha Svetoga. Iz toga molitvenoga zajedništva s Presvetim Trojstvom niče i naše vjerničko i svekoliko drugo zajedništvo. Misno slavlje pratio je svojim lijepim pjevanjem Veliki zbor iz župe Prisoje pod ravnanjem njihova župnika don Gordana.
Na kraju ovoga slavlja uslijedio je blagoslov igrališta, te njegovo otvorenje igranjem revijalne utakmice između ekipa iz Vinice i Pasiči. Tom zgodom pozdravni govor izrekao je predsjednik Mjesne zajednice Ivan Mamić, rekavši i ovo: “Zahvalni smo Bogu što nam je dao snage da se možemo danas sastati na ovome mjestu iz više razloga. Jedan i najvažniji jest naše sveopće zajedništvo, drugi je naši zajednički poslovi, od kojih je sada u prvom planu naše mjesno igralište sa svim radovima ispred spomenika i groblja, te gore oko naše župne crkve. U ovome poslu sudjelovali smo mnogi sa svojim prilozima i svojim radom. U ime Mjesne zajednice zahvaljujem svima na prilozima bez obzira koliki su čiji prilozi, jer svatko je davao prema svojim mogućnostima. Zahvaljujemo i našem načelniku Ivanu Vukadinu i svima iz naše Općine koji su sudjelovali općinskim prilogom u izgradnji našega igrališta. Ima i onih koji su radili za naše igralište a imena im nisu nigdje upisana i njima izražavamo veliku zahvalnost. Ovo igralište povezalo je sve nas, a vijest o njegovoj izgradnji doprijet će do mnogih naših odseljenika koji će također poduprijeti naša nastojanja i radove.” Prošle godine, 9. kolovoza, vinička nogometna ekipa pobijedila je u finalu na regionalnom turniru u Kazagincu NK Kamensko 3 : 0 uz izvrsno zalaganje i odlično ponašanje svih igrača, te stručnoga stožera na čelu s Filipom Prljevićem i Antom Mladenom Lozušićem. Igru su podržali naši vjerni navijači koji su pobjedu proslavili s igračima u Kazagincu i u Vinici na Trgu hrvatskih branitelja kod spomenika žrtvama ratova. Evo imena igrača: Srećko Ćalić, Dane Lozušić, kapetan momčadi Stipe Lozušić, Ivan Prljević, Jozo Lučić, Slavko Lozušić, Blaženko Dujmović i Željko Jagarčec. Oni su pola dobivenoga priloga darovali našoj župi za njezinu obnovu. Otada je zaživjela ideja da se sagradi naše mjesno igralište koje će biti okupljalište svih Viničana i svih prijatelja Vinice. Osim igrališta ovom je zgodom asfaltiran trg ispred spomenika žrtvama ratova, zatim prostor uza zid groblja i kroz crkveno dvorište, te niz brdo do Grgića kuća.
Za ovaj Dan viničkoga zajedništva priređene su izložbe predmeta iz Zavičajnog muzeja u Vinici, koji su značili život našem čovjeku i koje se nikada ne smije zaboraviti, zatim tu je bila i izložba slika bivše učiteljice u Pasiči Josipe Grubišić r. Mamić, Ante Žaje, Nevenke Mistrić, Žane Subašić, učenice Josipe Kovač, zatim Ane Marije Paparela, Vesne Zmijarević, Mire Kos, Milice Krčmar, Dijane Marić i Melihe Bučo iz fundusa Galerije Artmit u Biloj kod Livna, Prve međunarodne kolonije žena 2009. god., te skulptura (Stepinac, Papa Ivan Pavao II., Ban Josip Jelačić, Hrvatski povijesni grb) Branka Ivankovića Mite s odljevkom okrunjene glave Isusove trnovom krunom. Kad je riječ o Miti, onda valja reći da je pri kraju izrade drvenoga oltara, ambona i sedia za novu kapelicu u Ivandinu groblju. Na ovome slavlju mogle su se nabaviti i dvije zanimljive knjige: Prikrita grobišta, Izvješće komisije Vlade Republike Slovenije za rješavanje pitanja skrivenih grobišta 2005.-2008., izd. Hrvatsko katoličko dobrotvorno društvo, Sarajevo 2010., i roman Mate Krajine, Rođaci, Zagreb 2010.
Ovo slavlje proteklo je u ozračju 125. obljetnice župe Vinice i 70. obljetnica izgradnje župne crkve, što će biti svečano proslavljeno na ovogodišnju Malu Gospu. U povodu ovih obljetnica dobili smo posredstvom našega biskupa Ratka Perića sliku pape Benedikta XVI. s njegovim blagoslovom, što će biti objavljeno u knjizi o ovoj župi.
←« Misno slavlje u Bilobrkovoj pećini | Proslava Dana viničkoga zajedništva - 2011 »→ |
---|